Kasdieninis kraujavimas

Papasakosiu apie vakar nutikusią impromptu konsultaciją apie menstruacinio ciklo sveikatą. 

Moteris, kurią buvau sutikusi vos porą kartų per bendrus pažįstamus, man atsivėrė apie labai įdomią situaciją: ji kasdien kraujuoja. Kraujuoja taip, tarsi turėtų nesibaigiančias labai sunkias mėnesines. Ir taip jau mėnesių mėnesius… 

Seniau kraujuodavo taip, kad kartais nešiodavo sauskelnes ir keletą kartų atsigulė į ligoninę dėl anemijos. Po ultragarso ir įvairių tyrimų gydytojai jokių patologijų nerado, neturi jokio supratimo kas vyksta, na ir žinoma pasiūlė universalų ginekologinių problemų „sprendimo” būdą: išrašė hormoninių kontraceptinių tablečių.

Su tabletėmis kraujavimas šiek tiek susilpnėjo, tačiau toli gražu nepasibaigė.

Tiesą sakant, prieš tai niekada neteko girdėti apie tokią situaciją, tačiau pirma kilusi mintis buvo tokia: šios moters kūnas visai negamina progesterono

Šalia daugybės kitų kūnui svarbių funkcijų, progesteronas taip pat yra atsakingas už endometrinio sluoksnio (o nėštumo metu ir kūdikio bei placentos) išlaikymą gimdoje. 

Normaliame cikle, įvykus ovuliacijai estrogeno dominavimą pakeičia progesteronas.  Jis laiko kiaušinėlį endometriniame sluoksnyje visos poovuliacinės fazės metu ir tada palaipsniui nukrenta. Jam nukritus, gimda pradeda paleidinėti savo turinį – prasideda menstruacijos ir tuo pačiu vėl po truputėlį pradeda kilti estrogeno kiekis.

Jei nėra progesterono – nėra kam laikyti gimdos turinį 🙂

Pradėjau klausinėti šios moters apie jos gyvenimo būdą ir kuo toliau, tuo labiau jos padėtis pradėjo rodytis ne tokia jau nesuprantama. 

Pasirodo, ji jau keletą metų nevalgo riebalų ir ypač sočiųjų riebalų. Jokio sviesto, jokios mėsos, išskyrus vištienos krūtinėlę, jokio kokoso aliejaus, riešutų ir t.t… Ji net iš kiaušinio išima trynį. 

Na, nežinau ar Tau tai naujiena, tačiau riebalai yra BŪTINI hormonų gamybai. Jie būtini progesterono gamybai. Jokių riebalų mityboje ilgainiui gali reikšti jokio progesterono ir jokio balanso kūne.

Ji taip pat pasidalino, kad persidirba, ją kankina nemiga, o ir kai miega – kambaryje nebūna tamsu. Šviesa naktį taip pat sutrikdo hormonų gamybą (įskaitant mažytes elektros prietaisų lemputes, ar truputėlį šviesos pro žaliuzes nuo gatvės žibintų).

Pokalbiui progresuojant ir jai pačiai darėsi aišku, kad jos gyvenimo būdas labai nepalankus hormonų balansui.

Žinoma, čia praleidžiu daug detalių, tačiau baigiant pokalbį jos veidas buvo visiškai nušvitęs:

– Tai aš galių valgyti VISĄ kiaušinį??

– Taip, žinoma!

– Ir galiu įsipilti grietinėlės į kavą, nebūtina ją gerti juodą?

– Taip, gali, ir Tavo atveju tai net į naudą!

– Negaliu patikėti, kad keletą metų gyvenau atbulomis. Jaučiu, kad visas kūnas į tai, ką man sakai, reaguoja su didžiuliu džiaugsmu. Keliauju į parduotuvę pirkti to, ko jau seniai trokštu: šoninės, kiaušinių, sviesto, grietinėlės ir daigintos duonos. Nekantraudama laukiu pusryčių!

Palikom viena kitą su didžiulėmis šypsenomis, o aš nekantraudama laukiu jos žinučių apie laikui bėgant besikeičiančią savijautą. 

Tavo kūnas – ne pavienės atskirai veikiančios dalys. Visos dalys ir sistemos sąveikauja tarpusavyje. Viena tabletė ar viena žolelė neišspręs problemų – keisti reikia daug mažų dalykų, sudarančių visumą. 

Ar Tavo ciklas taip pat įdomus, paslaptingas ir nenuspėjamas? Su kokiais iššūkiais susiduri kaskart?