5 klausimai gydytojui nėštumo ir gimdymo metu

Birth Warrior mokymuose klausiau paskaitą apie gimdyvės pervežimą iš namų į ligoninę gimdymo metu (kai planuotas gimdymas namuose). Iš šios paskaitos išsinešiau daug aukso ir nors visko perpasakoti negaliu, noriu pasidalinti 5 klausimais, kurie gali praversti nėščioms, gimdančioms moterims, ar jas lydintiems asmenims (vyrui, dulai), kalbantis su medicinos personalu. Tai klausimai, kuriuos verta užduoti gydytojams, prieš atliekant bet kokį tyrimą ar intervenciją, ypač, jei nesuprantame kam tai skirta ar nuojauta kužda jog to nereikia. Tokių situacijų gali būti daugybė: nuo ultragarso ar kraujo tyrimo nėštumo metu, iki neskubaus cezario pjūvio.

Prieš pateikdama klausimus, noriu trumpai pasidalinti ir keliomis paskaitoje išgirstomis mintimis. Kai turime priimti didelį sprendimą (o su naujos gyvybės atėjimu susiję sprendimai – visi dideli), verta sulėtinti tempą. Jei situacija nėra kritinė – prieš kažką darant verta palaukti, nurimti, įsiklausyti į savo intuiciją. Labai svarbus mūsų nusiteikimas ir įsitikinimai. Kartais gimdymą namuose pasirinkę moterys turi stiprų nusistatymą prieš ligoninę ir atvirkščiai, gimdymo ligoninėje šalininkai kategoriškai nusiteikę prieš gimdymą namuose. Gydytojų pagalbos kartais reikia. Tokiu atveju, visiems naudingiausia vieniems kitus gerbti ir bendradarbiauti. Kad bendradarbiavimas būtų įmanomas, šnekėkime abiems pusėms suprantama kalba. Svarbu susipažinti su sąvokomis informuotas sutikimas, informuotas atsisakymas, informuotas pasirinkimas. Ir štai žadėti klausimai gydytojui:

  1. Ar tai (tyrimas/intervencija) būtina?
  2. Ar vyksta kažkas, dėl ko turėčiau sunerimti?
  3. Ar galėtumėte paaiškinti tai suprantamiau?
  4. Kokios (šio tyrimo/intervencijos) alternatyvos?
  5. Ar galiu akimirką apie tai pagalvoti?

Šie klausimai gali padėti išvengti nebūtinų intervencijų, įvertinti privalumus/rizikas, geriau suprasti situaciją ir sprendimus priimti ramiau, geriau juos apgalvojus. Jie taip pat gali pradėti pokalbį, padedantį gydytojams geriau suprasti Tavo poreikius. Prisimink: galutinis žodis visuomet priklauso Tau. Jei dėl tam tikrų aplinkybių negali užduoti šių klausimų pati, tą padaryti gali vyras, dula ar kitas Tave lydintis asmuo.