Nors mano mylimiausios temos – nėštumas ir gimdymas – gaunu nemažai klausimų apie natūraliąją kūdikių higieną. Vis galvojau kaip neparašant knygos, trumpai ir paprastai papasakoti kaip šitą dalyką pradėti (gera pradžia – pusė darbo visgi). Pradėti galima bet kada nuo pat gimimo iki 18 mėnesių (nes po to pasikeičia raida ir jeigu iki tol nepradedi, tai jau kiti reikalai…).
Anglų kalba natūralioji higiena dažnai apibūdinama kaip diaper free, tai jeigu ką, tai nereiškia, kad kūdikis visada nuogas ir bet kur bet kada daro reikalus. Tai tiesiog reiškia, kad nenaudojam sauskelnių vietoj tualeto, naudojam jas kaip įrankį, padedantį pajust, kad kai ant savęs reikaliukus darai – tai šlapia ir nemalonu.
Kadangi visi kūdikiai poreikį naudotis tualetu komunikuoja šiek tiek skirtingai, o ir to paties kūdikio signalai jam augant keičiasi, paprasčiausias būdas pradėti be streso – tokios akimirkos dienoje, kada lengva pagauti:
- kaskart keičiant sauskelnes
- iškart atsikėlus (ryte ir po pogulių)
- kaskart, kai nori tuštintis (legviau pamatyti iš kūno kalbos)
- išėmus kūdikį iš nešyklės/vežimo/maitinimo kėdutės/mašininės kėdutės
Svarbu galimybę pasinaudoti tualetu mažyliui pasiūlyti ramiai, paprastai, per daug nieko neaiškinant ir pasitikint savimi. Kūdikiai jaučia mūsų energiją ir jei mes bandysime juos pakelti virš puoduko abejodami, bijodami ar būdami įsitempę – jie priešinsis.
Norint geriau pažinti savo mažylį, vieną ar kelias dienas namuose, verta jį palaikyti be sauskelnių (arba su medvilniniais vystyklais be prilaikančių kelnyčių), kad pažintume jo ritmą:
- kaip dažnai kūdikis šlapinasi/tuštinasi, kai atsikelia
- kaip dažnai kūdikis šlapinasi/tuštinasi, kai pavalgo
- kokius signalus kūdikis rodo prieš šlapinantis/tuštinantis (jei rodo).
Stebėdama(-s) taip pat gali sukurti garso asociaciją (sss…/mmm…). Mažus kūdikėlius patogu stebėti ant vilnonio ar kitokio neperšlampamo pagrindo, o ropojančius ir vaikštančius vaikučius su atprastukėmis ar triusikėliais lengvai valomame kambaryje be kilimų :).
Ir galiausiai – tai kokie gi tie signalai – tai, kaip dauguma kūdikių parodo, kad nori šlapintis/tuštintis ir nenori to daryti į sauskelnes/drabužius? Kartais jie tokie subtilūs, kad ne visada juos sąmoningai pastebime!
Dažnai pasitaikantys signalai:
- staigus suirzimas arba sustingimas
- stenėjimas
- bandymas ištrūkti iš nešyklės/vežimo/kėdutės
- saukelnių/kelnių griebimas
- judėjimas link puodoko/tualeto (didesniems kūdikiams)
Net jei jūsų kūdikis nerodo signalų, yra kitų būdų žinoti, kad jis nori pasinaudoti tualetu, tad nenusiminkit, sugrįžikit prie pradžių – tų dienos laikų, kuomet lengva pagauti ir mokykitės toliau! Šis straipsnelis – tai tik trumpas įvadas.
Ši informacija – iš https://godiaperfree.com/ Easy Start Guide, o puslapio kūrėja Andrea Olsen – natūraliosios kūdikių higienos guru, tad jei skaitot anglų kalba – rekomenduočiau šį puslapį kaip patikimiausią šaltinį. 🙂
P. S. Kai kūdikis dar mažas, laikom jį virš kibiriuko/puoduko va taip:
O kai jau tvirtai laiko nugarytę, galim pradėti sodinti:
Iki kol išmoksta sėdėti pats:
Pasidalinkite savo patirtimi! 🙂