40 savaitė atėjo ir praėjo. Kas tada?


Gimdymo data. 
Lietuviškai neskamba taip jau baisiai – gimdymo data, diena, kai gimdysi. Angliškai due date šiek tiek prasčiau – tie patys žodžiai užrašomi ant sūrio, mėsos ir kitų maisto produktų – tai galiojimo data. Tarsi kai ta gydytojų nustatyta data ateis, baigsis Tavo nėštumo galiojimo laikas. 

Nors sąvoka lietuvių kalboje švelnesnė, ligoninėje besiruošiančių gimdyti moterų realybė po 40 nėštumo savaitės – vistiek panaši. Atėjus tai lemtingajai dienai, o kūdikėliui visdar jaukiai susirangius gimdoje dauguma išgirsta įvairaus plauko diagnozių: kūdikis per didelis, vandenų per mažai, jei nepagimdmysi bus pernešiotas ir t.t… 

Natūraliai sekantis pasiūlymas – skatinkime, tiksliau – sužadinkime gimdymą. Mes žinome geriau nei Tavo kūdikis, kada jo laikas gimti, tad įvairiomis procedūromis ir vaistais išprašykime jį lauk. 

Ach. Ar pažįstama? 

Yra retų atvejų kada kūdikėliui saugiau gimti greičiau, pavyzdžiui, kai moteriai garantuotai vystosi preeklampsija. Vis dėlto pagrindinė skatinimų priežastis yra nemedicininė – tai gimdymo data.

Kas su tuo ne taip? Na, visų pirma, data gali būta nustatyta netiksliai. Kai pati laukiausi, žinojau įvairių būdų apskaičiuoti gimdymo datą, tad apsiskaičiavau savąją pati – pagal savo dėl intensyvaus fizinio aktyvumo vėlavusią ovuliaciją ir 33 dienų ciklą, o ne pagal paskutinių menstruacijų pirmą dieną ir 28 dienų ciklą (taip skaičiuoja gydytojai). Jei būčiau pasitikėjusi gydytojais, mano gimdymo data būtų buvusi 3 savaites prieš iš tikrųjų gimstant mano kūdikiui. 

Antra, kai kūdikis nepasiruošęs gimti, gimdymo sužadinimas tiesiog nesuveikia. Kai sužadinimas ir skatinimas neveikia, o intervencijų traukinys pradėjęs riedėti – vandenų maišas praplėštas, moteris privargusi, vienintelis liekantis variantas – cezario pjūvis. Žinai kurios moterys turi didžiausią riziką gimdymą užbaigti neplanuotu cezario pjūviu? Moterys, kurių gimdymai dirbtinai sužadinami.

Trečia, jei kūdikis jau pasiruošęs ir sužadinimas/skatinimas dėl to iš dalies veikia, visiškai sudarkoma hormonų tėkmė. Sintetinis oksitocinas kūne elgiasi visai kitaip nei natūralus. Natūralaus kūne išskiriamo oksitocino bangos yra švelnesnės. Oksitocinui sąveikaujant su endorfinais, kūnas normuoja sąrėmių intensyvumą, kad jie būtų pakeliami. Sintetinis oksitocinas į veną leidžiamas nuolat, tad normavimo nebelieka… Nelieka ir stipriausio gyvenime natūralaus oksitocino antplūdžio vos užgimus kūdikiui, kurio dėka mama ir kūdikis iš karto įsimyli ir sukuria stiprų ryšį. Hormonų tėkmės sudarkymas vėliau veikia ir žindymo eigą…

Šį rašinį įkvėpė artima moteris, kuri prieš keletą dienų sulaukė 40-os nėštumo savaitės ir nukeliavo pas savo gydytoją. Po echoskopijos, jai buvo pasiūlyta skatinti gimdymą, nes jos kūdikis per didelis – sveria virš 4-ių kilogramų. Ji grįžo namo, po poros dienų jos gimdymas prasidėjo natūraliai ir gimęs kūdikėlis svėrė truputėlį daugiau nei 3 kilogramus. Jiems viskas gerai.

Tokios situacijos mane labai supykdo. Supykdo, nes echoskopijos tyrimu negalima nustatyti absoliučiai tikslaus kūdikio svorio. Nes kūdikio svoris nėra medicininė priežastis kištis į gimdymą. Nes 40 savaičių nereiškia, kad kūdikis jau pasiruošęs gimti. Pažinau moterį, kuri pagimdė daugiau nei 5 kilogramus sveriantį kūdikį natūraliai. Ir jiems viskas gerai. Pažinau moterį, kuri pagimdė 44-ą nėštumo savaitę. Ir jiems viskas gerai.

Gimdymo data nėra nėštumo galiojimo data. Geriausiu atveju – tai tik spėjimas.

Daugiau apie tai kaip veikia gimdymo hormonai ir fiziologija – nėštumo kursuose ĮGALINANTIS NĖŠTUMAS.