Sėdmeninė pirmeiga – normalaus gimdymo variacija?

Ar teko girdėti apie sėdmeninę pirmeigą?

Tai tokia kūdikėlio padėtis, kai į gimdos kaklelį jis įsistato ne galvyte, o užpakaliuku arba kojytėmis. Jei teko sutikti moterį, kurios kūdikis nėštumo gale buvo būtent taip įsitaisęs, tikėtina, girdėjai vieną iš šių istorijų: kūdikį dar nėštumo metu apgręžė per pilvo sieną; kūdikio apgręžti nepavyko arba niekas net nebandė to daryti ir vietoj natūralaus gimdymo, moteris keliavo tiesiai į operacinę. Na, aš čia esu tam, kad pasakyčiau jog yra ir daugiau variantų.

Pirmiausiai, kūdikis gali apsiversti ir pats, jei tam sudaromos tinkamos sąlygos tam tikrų pratimų pagalba. Puikus tokių pratimų pavyzdys – Spinning BabiesVis dėlto kartais, kad ir ką bedarytume, kūdikis lieka sėdmeninės pirmeigos padėtyje. Tai neturi reikšti, kad moteris neturės galimybės gimdyti! Daugeliu atvejų, šalia esant žmogui, kuris supranta tokio gimdymo fiziologiją ir turi reikalingus įgūdžius bei įrankius, gimdyti kūdikį tokioje padėtyje yra tiek pat saugu kaip ir kūdikį, kuris įsitaisęs galvytės pirmeiga. Problema tame, kad akušerijos mokyklos apie tokio gimdymo priėmimą tiesiog nebemoko; gydytojai neįgyja reikalingų įgūdžių, nes niekada taip ir nepamato tokio gimdymo. Cezario pjūvis – patogesnis ir saugesnis variantas neapmokytiems gydytojams, tačiau ne mamai ir kūdikiui.

Daugumoje ligoninių, ne tik Lietuvoje, tačiau ir kitose pasaulio šalyse, gimdymas sėdmenine pirmeiga natūraliais gimdymo takais – beveik nebeegzistuojantis reiškinys, tačiau daugėja iniciatyvų, mokančių kaip priimti tokį gimdymą ir dėl to – pribuvėjų ir akušerių, kurios mokosi, įgyja reikalingus įgūdžius ir mielai priima sėdmeninė pirmeiga atkeliaujančius kūdikius gimdyvių namuose bei gimdymo centruose. Iš tiesų, sėdmeninė pirmeiga – ne patologija, o normalios fiziologijos variacija, tiesiog gerokai retesnė.

Man labai patinka Diana Korte citata – „Jeigu nežinote kokius turite pasirinkimus – tai jų ir neturite.” – būtent dėl šios priežasties dalinuosi tokia informacija. Jei sutiksi moterį, kurios kūdikėlis nori taip išvysti pasaulį – jau galėsi jai pasakyti, kad natūralus gimdymas – vienas iš variantų. 

Desertui – sėdmeninės pirmeigos gimdymo vaizdo įrašas.