Žodelis NE

Ach, tas magiškas žodelis NE.

Prieš kokius 10 metų, tuo metu man labai artimas ir svarbus mentorius pasiūlė padaryti eksperimentą ir nevartoti žodžio ne. Pamaniau – kokia puiki mintis!

Šventai tikėjau, kad viskam sakydama taip išnaudosiu visas mano link ateinančias galimybes. Sakiau taip net tada, kai vidus tam priešinosi – eksperimento vardan. Man rodos, kurį laiką pamiršau, kad tai tik eksperimentas ir pripratau taip gyventi: dalyvauti kiekviename projekte, į kurį buvau kviečiama, keliauti į kiekvieną gimtadienį, kiekvieną kelionę, atsakyti į kiekvieną pagalbos šauksmą.

Tiesa, tai darydama gavau daug patirčių, daug pamokų, kurių galbūt kitu atveju būčiau negavusi. Taip pat ir išsekau, pervargau, susirgau ir nebežinojau ko noriu.

Didžiausia pamoka turbūt buvo ta, kad vis dėlto NE yra labai reikalingas. Būtinas. Jei sakom taip viskam, jis yra viskam po truputį. Jei iš tikrųjų norim vietos ir laiko tam, kas be galo svarbu, tam į ką visas kūnas šaukia TAAIP, daug kam turim pasakyti ne.

Savo ribų pripažinimas nebūtinai mus riboja – kartais jis išlaisvina. Mūsų laikas ribotas. Resursai riboti. Kam juos švaistyti tam, kas neteikia džiaugsmo? Pripažinus savo ribotumą suprantam, kad taip tam, ko labiausiai norim, reiškia ne viskam kitam.

Kai susilaukiau, turėjau aiškią viziją kaip noriu, kad atrodytų mano motinystės pradžia. Žodelis NE man padėjo tą autonomiškos, natūralios, išjaustos patirties viziją paversti realybe.

Ne, ačiū, nenoriu gliukozės toleravimo tyrimo.

Ne, ačiū, nenoriu nužmoginančių bjaurių naktinių.

Ne, nenoriu nepažįstamo medicinos personalo pirštų savo gimdos kaklelyje.

Ne, nenoriu, kad kažkas kirptų mano tarpvietę. Nenoriu net kad tam egzistuotų bet kokia galimybė.

Ne, ačiū, mano naujagimiui nereikia antibiotikų į akis ir trijų adatos dūrių pirmą gyvenimo dieną.

Ir taip toliau 🙂 Nes visas mano kūnas virpėjo TAIP, kai įsivaizdavau save namuose pilvą uždengusi pačios siūta linine gimdymo suknele, po to nuoga, su šiltu nuogučiu kūdikėliu ant krūtinės. Intymiausia akimirka gyvenime. Oksitocino vandenynas.

Galbūt jei į Tavo gyvenimą neateina patirtys, į kurias nori nerti šimtaprocentiniu TAIP, galėtum padaryti joms vietos dažniau pasakydama ne? Tai žinai tik Tu.

Pirmyn.