Kava ir nėštumas

AČIŪ. Jaučiuosi labai dėkinga už tiek žinučių, drąsinimo, palaikymo po paskutinio įrašo soc. tinkluose, kurių sakiau, kad nekenčiu.

Nuo šiol rašau tik taip, kaip rašosi.

Dalinuosi taip, kaip dalinasi.

Einu mažiausiai pasipriešinimo turinčiu keliu.

Mano naujas turinio planas – neturėti plano, dalintis tuo, kuo gyvenu, net jei vieną dieną kalbėsiu apie kavą, o kitą – apie plaukiojimą su kūdikiais. 

Šiandien 2-a diena iš eilės, kai negeriu kavos, tad parašysiu apie kavą (nėštumo metu).

„Mečiau“ gerti kavą daug kartų. Kelis kartus neplanuotai: dukart, kai nukeliavau į Indiją ir ten kavos nebuvo ir kartą, kai laukiausi ir nuo kavos pykino (tiesa, taip buvo ne visą nėštumą). 

Kelis kartus mečiau planuotai: dėl to, kad pajutau jog esu per daug priklausoma ir kava man sukelia nerimą. Taip nutiko ir šįkart. 

Bandžiau atsisakyti kavos prieš kelis mėnesius, kad pažiūrėčiau kaip ji veikia mano ciklą (turėjau kiek žemoką progesteroną), bet nesėkmingai. Pakeitus kitus dalykus, ciklas pagerėjo, progesteronas pakilo, tad taip ir likau su kava. 

Praeitą savaitę, vieną dieną tiesiog pamiršau ryte išgerti kavos ir po pietų labai skaudėjo galvą – tai buvo garsus priminimas, kad turiu priklausomybę. Nusprendžiau palaukti ramesnio periodo, kad galėčiau sau leisti pabūti su galvos skausmu.

Ramesnis periodas atėjo. Vakar jau n-tąjį kartą buvo mano No Coffee, Day 1 ir vėl visą popietę skaudėjo galvą. Šiandien Day 2 ir galvos nebeskauda! Vakar kavos norėjau labai, o šiandien nebelabai.

Ar galima kavą gerti nėštumo metu?

Dauguma medicininius tyrimus cituojančių straipsnių drąsiai teigia, kad nėščiosioms galima suvartoti iki 200mg kofeino per dieną – daugmaž vieną puodelį (priklausomai nuo kavos rūšies). Tai kaip ir smagi žinia, bet aš šia informacija naiviai nepasitikėčiau ir klausyčiau savo kūno.

Kai kurie tyrimai neranda jokio ryšio tarp kofeino vartojimo ir nėštumo sutrikimų, kiti rodo, kad net mažiau nei 200mg kofeino suvartojančių mamų kūdikiai – mažesni. Jie aiškina tai kofeino sukeliamu gimdos ir placentos kraujagyslių susitraukimu, kuris trikdo kraujotaką kūdikio link. Gal taip ir yra, bet labai sunku patikrinti. 

Aš turiu savo teoriją.

Kava, kaip ir kiti kofeino turintys gėrimai – dehidratuoja, o dehidratacija, ypač nėštumo metu – nieko gero. Jei geri kavą, būtinai gerk ir daugiau vandens. 

Kava taip pat mažina apetito jausmą. Iki šiol man neteko sutikti nėščiosios, kuri valgytų per daug – priešingai, dauguma valgo nepakankamai, ypač baltymų, tad mažesnis apetitas tikrai nepadeda nei nėštukei nei jos kūdikiui. Kūdikis auga iš maistingųjų medžiagų, per placentą atkeliaujančių iš mamos kraujotakos, tad jei jis negauna nuolatinio maistingųjų medžiagų srauto – tai nėra optimalu jo augimui. Užaugs, bet ne toks didelis ir sveikas. 

Turiu paminėti, kad visa tai žinodama, trečią nėštumo mėnesį turėjau periodą, kai viskas, ką galėjau valgyti buvo baguette su alyvuogių aliejum ir cappuccino, nes net nuo minties apie bet kokį kitą maistą pykino. Pirmo trimestro metu galima leisti ir atleisti sau labai daug (bet antrojo trimestro metu pasitaisyti)..

Jei labai norisi kavos – paversk ją beveik patiekalu: vietoj cukraus (šito dalyko tikrai geriau vengti ir/ar rasti alternatyvų), įsipilk geros grietinėlės ir/ar kokosų aliejaus (bulletproof coffee). Viena draugė net kiaušinio (kaimiško) trynį įsiplaka! Gausi daugiau kalorijų ir riebalų, būtinų hormonų produkcijai, o cukrus kraujyje mažiau šokinės – tai irgi aktualu nėštumo metu.

Mano galutinis atsakymas į tai, ar galima gerti kavą nėštumo metu, toks pats, kaip ir į visus kitus galima/negalima klausimus: įsiklausyk į savo kūną ir elkis taip, kaip Tau atrodo teisingiausia.

Šiltai,

Greta