Kaip pasiruošti puikiam gimdymui ir pogimdyviniam laikotarpiui

Mūsų kultūroje moterys ruošiasi gimdymui įvairiais būdais, bet aš pastebėjau, kad dauguma moterų skiria ypač daug dėmesio intelektualiniam pasiruošimui.

Žinoma, mes žmonės – daugiau nei tik mūsų smegenys ir mūsų kūnai. Mes taip pat turime emocinių ir dvasinių rūpesčių. Na, bent jau aš taip manau.

Tad kaip pasiruošti gimdymui ir pogimdyviniam laikotarpiui visais lygmenimis (intelektualiai, emociškai, dvasiškai, fiziškai)? Juk pasiruošimas neišvengiamai daro įtaką mūsų patirčiai!

Kiekvienos moters kelias skirtingas, tačiau remdamasi savo asmenine patirtimi bei pribuvėjystės studijomis IR patirtimi dirbant su moterimis įvairiuose gimdymo ir pogimdyvinio laikotarpio scenarijuose, turiu tam tikrų pasiūlymų.

Visų pirma, noriu pateikti mintį, apie kurią daug moterų nepagalvoja iki tada kol gimdymas praeina. 

Mintis yra ta, kad nėra būdo pasiruošti gimdymui ir pogimdyviniam laikotarpiui 100%.

Visuomet bus kažkas, apie ką būtume norėję žinoti iš anksto. Mūsų pasiruošime visada bus bent viena trūkstama detalė.

Kaip dėl to jautiesi?

Ar gali susitaikyti su mintimi, kad niekada negalėsi pilnai pasiruošti savo patirčiai?

Turėdamos omenyje, kad tai nėra pilnas paveikslas ir visuomet bus kažkas, kam nepasiruošime, nerkime į pasiruošimo idėjas 🙂

Intelektualinis pasiruošimas

Ši kategorija apima visas žinias, įrankius ir paramą, kurių, siekdamos padėti sau perinatalinio laikotarpio kelionėje, ieškome ne savyje, o išorėje.

Informacija, knygos, vaizdo įrašai, podkastai, pasiruošimo gimdymui pamokos ir pan.

Mes, kaip kultūra, esam gerokai pažengę šioje kategorijoje, tad per daug nelįsiu į detales!

Emocinis pasiruošimas

Tai smagi kategorija ir manau, kad daugybė pribuvėjų ir akušerių sutiktų, kad reikia moteris paskatinti dirbti su šia sritimi nėštumo metu, kadangi ji gali labai smarkiai pakeisti gimdymo patirtį!

Kai mes gimdome, esame labai atviros ir pažeidžiamos, tad daugybė senų emocinių patyrimų, apie kurių egzistavimą savyje galbūt net nesuvokėme, išlenda į paviršių. Užspaustos emocijos gali prailginti ir apsunkinti gimdymo procesą ar net pasireikšti kaip fiziniai simptomai, tokie kaip stiprus kraujavimas. 

Tad nuo ko pradėti, jei norime pasiruošti gimdymui emociškai?

PAŽINTI SAVO PAČIOS GIMIMĄ

Susipažinimas su savo gimties patirtimi gali būti labai informatyvus ir tai puikus įrodymas, kad kūnas prisimena net tada, kai protas ne. Kaip atrodė TAVO gimimas? Ką jautė ar galvojo tavo mama? Kas įvyko tavo gimimo metu fiziniame lygmenyje? Kokia buvo tavo mamos žindymo patirtis?

Gali grįžti dar giliau į praeitį, į laiką, kai tavo mama laukėsi tavęs, o gal net į akimirką, kai užsimezgė tavo gyvybė! Kokia tai buvo patirtis? Kokios emocijos gyvavo tavo mamos kūne, kai visa tai nutiko? Kokia buvo tavo tėčio reakcija, kai ji jam pranešė, kad laukėsi?

Jei nori nerti labai giliai, paklausk tų pačių klausimų apie laiką, kai Tavo močiutė laukėsi Tavo mamos! Kai tavo mama buvo tavo močiutės gimdoje, TU buvai savo mamos kiaušidėse KIAUŠINĖLIO pavidalu.

Kaip įdomu šitaip pagalvoti apie kūno atmintį – ląstelių lygiu, ar ne?

Žinoma, jei tau jau teko gimdyti prieš tai, taip pat gali paklausti savęs visų šių klausimų apie praeitą pastojimą, nėštumą ir gimdymo bei pogimdyvinio laikotarpio patirtis.

*kurse ĮGALINANTIS NĖŠTUMAS rasi klausimus, padėsiančius vystyti šį pokalbį su savo mama.

PALEISTI BAIMES

Tai dar viena didžiulė tema, kadangi baimės gimdymo metu dažnai išlenda į paviršių.

Ar aš būsiu gera mama?

Ar būsiu tokia kaip mano mama?

Ar mano partneris ir toliau mane mylės?

Ar aš plyšiu?

Ar mano iš tiesų pavyks tai padaryti?

Ir daugybė kitų klausimų, priklausomai nuo kiekvienos moters.

Jei skirsi laiko pasėdėti su savo baimėmis ir jas išjausti nėštumo metu, tai padės geriau jas pažinti ir suprasti ar jos tau tarnauja ar ne. Ar šios baimės tau priklauso, kad neštumeisi jas tolyn? Ar gali nerti giliau į savo baimes ir išnarplioti jas taip, kad jos mažiau tave veiktų? Ar tau reikia kažką DARYTI kitaip, kad galėtum šias baimes paleisti?

Išjausk visa tai ir užrašyk!

Mano praktikoje kartu su moterimis atliekame baimių paleidimo ritualą, kurioje moterys gali paleisti savo baimes į popieriaus lapą arba net lauro lapą (jei jaučiai kaip tikros raganaitės!) ir tada sudeginti jas su žvakės liepsna.

Tu taip pat gali tai padaryti!

MOKYKIS PALEISTI KONTROLĘ, PRISITAIKYTI, RASTI DĖKINGUMĄ IR BUVIMĄ ČIA IR DABAR

Tai emociniai įgūdžiai ties kuriais gali dirbti savo nėštumo metu ir kurie tau labai padės gimdymo, pogimdyvinio laikotarpio ir motinystės kelionėse.

Ką jauti paleisdama kontrolę ir atsiduodama tėkmei?

Kaip greitai gali prisitaikyti prie naujos situacijos ir priimti ją niekieno nekaltindama ir nesijausdama auka?

Kaip gali jausti dėkingumą kiekvieną dieną už viską, ką patiri? Ar gali rasti pamoką kiekvienoje akimirkoje? Naudinga pakeisti tai, ką sau sakome. Vietoj: „O ne, dabar aš turiu daryti _____“  į „Aš renkuosi daryti _____“.

Ar gali paleisti mintis ir baimes apie ateitį ar praeitį ir tiesiog būti čia ir dabar, šioje akimirkoje, pilnai su savimi, su savo partneriu ir/ar savo kūdikiu? Be atsitraukimo ekranų, psichoaktyvių medžiagų ar kitų dalykų pagalbos?

Darbas su šiais dalykais nėštumo metu gali nulieti stiprų pamatą nuostabiai gimdymo, pogimdyvinio laikotarpio ir motinystės patirčiai!

PAGALIAU PRIPAŽINK SAVO VERTĘ!

Emociniu lygmeniu, daugybė moterų jaučiasi nevertos laimės, lengvo ir malonaus gyvenimo ar kad jos nenusipelnė to, ko giliai viduje iš tiesų trokšta. Tai kultūrinis ir iš šeimos ateinantis programavimas, kuris niekam nenaudingas! Jis nepadeda nei tau, nei tavo kūdikiui, nei tavo bendruomenei, nei tavo ryšiui su savo partneriu ar bet kuo kitu.

Ar gali paleisti tokius emocinius modelius ir iš tiesų pripažinti savo besąlyginę vertę?

Ar gali priimti idėją, kad tu ESI VERTA patirti nuostabų, puikų nėštumą, gimdymą, pogimdyvinį laikotarpį?

Ar žinai, kad esi verta gyventi lengvumu, darna ir pozityvumu pripildytą gyvenimą?

Oho, įsivaizduok kaip pasaulis pasikeisti, jei visi žinotume tai apie save!

Įsivaizduok, kaip galėtume auginti savo vaikus, jei iš tiesų pajustume savo vertę!

Manau, tam jau atėjo laikas.

DVASINIS PASIRUOŠIMAS

Ši dalis, kaip ir visos kitos, kiekvienam žmogui gali būti vis kitokia! Vis dėlto, visas dvasines praktikas vienijanti gija yra tai, kad jos visos suteikia gyvenimui prasmės jausmą ir jis visos turi galią mus pakylėti.

Kas pakylėja TAVO dvasią?

Štai kelios idėjos, tačiau paklausk savęs, kas labiausiai rezonuoja su tavimi!

Sukurk savo pačios šventą praktiką

Gali tai daryti nėštumo metu (ar prieš tai!) ir tai įvairiais būdais padės tau visą likusį gyvenimą.

Tai neturėtų būti kažkoks kasdienis dalykas, kuris sukeltų dar daugiau spaudimo ir taip intensyviame motiniškame gyvenime. Aš viena iš tų, kurios susilaukusios naujo kūdikio dažnai nenori daryti nieko kito su savo laisvu laiku, kaip tik atsipalaiduoti žiūrint filmą ir išjungti smegenis. Šitaip dauguma mūsų išgyvena!

Tad jokio spaudimo, TAČIAU turėti savo kišenėje kažką, kas žinai, kad tau padeda įsižeminti ir šiek tiek pakelti ūpą bei atsigaivinti, yra labai puiku.

Kiekvienam žmogui tai atrodo vis kitaip!

Tai gali būti kažkas labai paprasto, kaip kad žvakės uždegimas, trumpa malda ar meditacija, rašymas, arbatos ar kakavos gėrimas su ritualine nuotaika, pasėdėjimas gamtoje be telefono, kasdienis kortos ištraukimas iš taro ar kitokios kaladės, šamaninės kelionės, dainavimas, grojimas instrumentu, ryšio su protėviais mezgimas, šokio vakarėlis ir šis sąrašas gali tęstis be galo!

Kūdikio įtraukimas į šią praktiką nėštumo metu taip pat yra labai puikus būdas kurti su juo ryšį. Kalbėjimasis su kūdikiu, jo įtraukimas į savo maldą, paaiškinimas ką darai ir kodėl – visa tai gali padėti kurti gilų ryšį su savo kūdikiu ir taip pat padėti kūdikiui išskirti oksitociną, nes tai padeda jam jausti mylimu, susietu ir įtrauktu į procesą.

Vis tai taip pat be galo padeda gimdymo metu, kadangi tu jau turi stiprų ryšį ir gali nuolat pasiteirauti savo kūdikio ar jam viskas gerai ar tiesiog su juo bendrauti ir pasakoti jam kas vyksta kiekvieną akimirką.

Visa tai tinka ir tavo partneriui. Man labai patinka praktikos, kurios yra unikalios TAU, kaip individui, tačiau mažas kassavaitinis ritualas su savo partneriu gali labai sustiprinti ir jūsų ryšį! Galbūt tai akimirka kartu uždegus žvakę ar traukiant kortą ir tada pasidalinant savo jausmais.

Šios mažos akimirkos susideda ir po truputį lieja pamatus giliam ryšiui ir pilnatvei gimdyme ir vaikų auginime.

RASK RYŠĮ SU DEIVĖMIS AR PROTĖVIŲ ENERGIJA

Net jei netiki deivėmis, žinok, kad TU esi viena iš jų 🙂 Taip pat, nebūtina ieškoti ryšio su šia energija, taip pat gali prisijungti prie savo protėvių.

Nesuskaičiuojama galimybė moterų kartų atėjo į pasaulį prieš tave ir padarė tą patį, ką tu ruošiesi daryti! Jos gimdė, išgyveno, tapo mamomis ir klestėjo augindamos ateities kartas. Ateities kartas, kurios galiausiai tapo TAVIMI.

Kaip tai stipru?!

Energijos su šių moterų, kurios už tave meldėsi ir darė geriausia, ką galėjo, kad šiandien TU galėtum čia būti, kontempliavimas, gali tau padėti išgyventi sunkiausias nėštumo, gimdymo, pogimdyvinio laikotarpio ir motinystės akimirkas.

O jei jauti deivės archetipo enrgiją, kuri (mano manymu) jungia visas moteris, prisijunk prie šio energijos! Mes visos esam inkarnacijos, mažos dalelės, tos pačios deivės energijos. Šio ryšio įkūnijimas ir auginimas savyje, gali padėti tau pajusti stiprybę, kai jos reikia labiausiai.

DIRBK SU PROTĖVIŲ TRAUMOMIS

Oho, tai didžiulė tema ir šis įrašas jau dabar toks ilgas!

Tačiau tiesiog įsivaiduok ilgą liniją savo šeimos moterų, nešančių tas pačias traumas, iš kartos į kartą. 

Galbūt tavo šeimos moterys patyrė seksualinį, fizinį ar obstetrinį smurtą, priklausomybių žalą ar bevertiškumo jausmus.

Sprendimas išjausti šias traumas ir jas paleisti, žengti į priekį nauju keliu ir auginti savo šeimą, gali neįtikėtinai padėti.

Kai mes dirbame su savo protėvių traumomis, pakeičiame visas savo gyvenimo sritis! Įskaitant gimdymo istorijas bei pogimdyvinio laikotarpio ir motinystės keliones.

Jei ne visai supranti apie ką aš kalbu, pasidomėk šiomis temomis ir rask dvasinį vedlį(-ę), kuri(-s) galėtų tave nukreipti tinkama kryptimi ir rasti atsakymus, kurie jau yra tavyje.

Tai ypatingai sunkus darbas nėštumo metu, tačiau patikėk, tai jis LABAI naudingas šiai kelionei.

PASIRUOŠK FIZIŠKAI

Tai didžiulė tema, kuriai bus skirtas visas atskiras tinklaraščio įrašas.

Tačiau kol kas pateiksiu kategorijas, kurioms verta skirti dėmesio ruošiantis nėštumui fiziniu lygmeniu. Kokius jausmus ir mintis tau sukelia šie punktai? Kuriems jų galėtum skirti daugiau laiko?

  • mityba (apie tai bus atskiras įrašas)
  • aktyvumas
  • miegas ir poilsis
  • oksitocino stimuliavimas
  • dubens dugno sveikata

PABAIGAI

Gimdymas yra moteriškosios patirties dalis. Tai moters gyvenimo, jos vidinės patirties, asmeninio/dvasinio/psichologinio/fizinio augimo keliosnės dalis.

Kartais mes to bijome! Nes tai „nežinomybė“. Mes nežinome kaip būtent pasikeisime po gimdymo. Arba visai nenorime pasikeisti! Tačiau pokytis yra tikrai neišvengiamas ir žengimas pokyčių, augimo ir tobulėjimo keliu dar nėštumo metu (ar prieš tai) gali padėti šiam procesui ir užtikrinti, kad jis vyksta dermėje su tuo, kas TU esi.

Taip pat, jei pradedame darbą jau dabar, mes augsime ir keisimės taip pozityviai, kad tai paveiks ne tik mus, bet ir mūsų šeimas ir bendruomenes. Šitaip mes galime pakeisti pasaulį! Dirbant savo vidinį darbą!

Kaip paveikiama kultūra, kai moterys randa gilų ryšį su procesu ir smarkiai auga patirdamos galingus, autonomiškus gimdymus?

Nėštumo kursuose, man patinka pasitelkti šią analogiją:

Jei vyktų kokia nors pasaulio pabaigos situacija, tikra distopinė ateitis, kurioje pasaulis griūna ir vienintelis dalykas, kurį tu nori ir turi padaryti yra parsigabenti savo šeimą pas save, į savo saugią vietą… ir tu žinai, kad turi įveikti neįtikėtiną kelionę, kad pasiektum savo šeimą, turbūt jaustumeisi siaubingai!

Bet vistiek tai darytum.

Pažvelgtum visiems pavojams, iššūkiams, skausmui ir baimėms į akis ir keliautum susigražintį savo šeimą į saugią vietą.

Taip pat yra ir su gimdymu.

Žinome, kad artėja patirtis, kuri gali būti labai skausminga ar pilna iššūkių, kokių mums niekada neteko patirti, bet mes tai darom, nes turim padaryti, nes mes galime įveikti sunkius iššūkius ir žinom, kad kitoje šios patirties pusėje, būsime taip iššaugę kaip asmenybės, kad dabar dar net negalime suvokti. 

Vienas iš labiausiai jaudinančių ir pakylėjančių dalykų, kai matau įgalinimą ir paramą turinčias moteris gimdant (įprastai po daug darbo, aprašyto aukščiau), yra akimirka, kai iškart po gimdymo jos sako „O Dieve, mes tai padarėm!“ ir jie žiūri į mus, šio įvykio liudininkes, su nauju žvilgsniu savo akyse, tarsi jos būtų ką tik inicijuotos į slaptą visuomenę ir tarsi jos tikrąją to žodžio prasme gali padaryti bet ką…

Jos tai padarė ir jos turi liudininkų!

Tai labai galinga.

TAI yra energija, kurios reikia moterims mūsų visuomenėje ir pasaulyje, kad jos galėtų auginti vaikus ir rūpintis savo šeimomis ir daryti tai, kas turi būti padaryta, kad jos įgyvendinti savo svajones. 

Tai priežastis dėl kurios moterys bijo gimdymo.

Visuomenė sukėlė moterų baimę skausmui ir visai patirčiai, vietoj to, kad jos atliktų šį darbą, kurį čia aprašiau, kuris palengvintų jų patirtį, padėtų joms augti su šiuo procesu ir kitoje jo pusėje, jaustųsi visiškai nepakartojamos.

Nes… Ar gali įsivaizduoti visą šalį, kurioje moterys turėtų savo galią?

Ar gali įsivaizduoti kaip atrodytų pasaulis, jei visos moterys priimtų šią iniciaciją ir ją išjaustų ir ją patyrę jaustųsi naujai atgimę, su didele dora ir galia? Vietoj to, kad jaučiasi nevykę, sutrikę, liūdnos, depresyvios, nerimaujančios ir t.t…

Oho.

Tu neprivalai to daryti.

Bet kodėl norėtum tai praleisti?

TU esi vienintelis žmogus, galintis atlikti šį vidinį darbą, kurį čia trumpai aprašiau (sakau trumpai, nes žodžiai yra nepakankami apibūdinti šiai KELIONEI, vedančiai tave į giliausias ir tamsiausias savasties vietas, kad galėtum rasti ten šviesą ir augti)…

Ir tu būsi vienintelis žmogus, galintis pereiti tuos vartus, į erdvę, kurioje tavo kūdikis galėsi išnerti pro tavo kūną į šią fizinę realybę.

Tikėk ar ne, mūsų – žmonių – likimas nėra nuolat gyventi sunkiai, tikėti, kad mes netikę ir nuolat jaustis supančiotais.

Gimdymas, pogimdyvinis laikotarpis ir motinystė neturi nešti šių jausmų!!

Mes turime gebėjimą gyventi lengvume, ryšyje, darnoje ir gausoje. Tai yra visuose mumyse.

Ir tai gali prasidėti dabar, šio nėštumo, gimdymo ir pogimdyvinio laikotarpio metu!

Viskas, ką turi daryti, tai būti smalsia, atvira ir pasirįžusia dirbti su savimi.

JEI ESI PASIRUOŠUSI PRADĖTI:

Įsivaizduok savo tobulą nėštumą, kuris ves į tobulą gimdymą.

Ką jauti, kaip tai atrodo, kaip tai kvepia, kokios tai spalvos?

Ties kuo reikia padirbėti ir kokia tavo dienotvarkė/rutina/ritualai atliktų šį darbą?

Tyrinėk savo „kodėl“.

Aprašyk tai iki smulkiausių detalių, o tada sukurk paprastą ir trumpą planą, kurį gali pakabinti savo namuose.

Pasidalink savo planu, savo mintimis ir savo svajonėmis su savo partneriu ir visa paramos komanda, kad jie padėtų tau nėštumo, gimdymo ir pogimdyvinio laikotarpio metu. Įsitikink, kad jie visi mato ir jaučia šios kelionės svarbą tau.

Siunčiau tau daug meilės pasileidžiant į šią kelionę!

Ir tikiuosi, kad atsiųsiu man savo istoriją, kai jau būsi kitoje kelionės pusėje! 🙂

Vertimas iš https://www.ashleycarver.com/blog/setting-the-stage (labai siūlau patyrinėti Ashley puslapį, jei skaitot anglų kalba!)

DAUGIAU IDĖJŲ KAIP PASIRUOŠTI PUIKIAM GIMDYMUI IR POGIMDYVINIAM LAIKOTARPIUI – KURSE ĮGALINANTIS NĖŠTUMAS