Jei bijai gimdyti, žinok – tu ne viena ir baimę gali įveikti.
Nors visiškai natūralu jausti nerimą dėl per tavo kūną ateinančios naujos gyvybės, daugybė su gimdymu susijusių baimių mumyse nusėda nesąmoningai: per filmus, šeimos istorijas, žiniasklaidą, kitų žmonių patirtis. Net kai kurie gimdymo srities profesionalai gimdymui ruošia lyg kažkam baisaus. Galbūt dėl to, kad patys profesionalai ruošiami tik baisiausiam?
Perinatalinėse studijose Valensijoje man dėstė įvairūs gimties srities darbuotojai. Akušeriai, psichologai, pediatrai, gydytojai, matronos (Ispanijoje tai žmogus tarp akušerės ir dulos – moterį prižiūri nėštumo metu ir ruošia ją gimdymui). Visų jų klausantis atrodė, kad paprastų, sveikų, normalių nėštumų ir gimdymų – nebūna. Yra žemos rizikos ir aukštos rizikos nėštumai. Nėra nėščiųjų be rizikos. Nė viena su manimi studijuojanti moteris dar nebuvo patyrusi gimdymo, bet dauguma jų jau nusprendė, kad tai – baisus įvykis, kurio metu moterį ir kūdikį reikia gelbėti. Visai neprieštarauju, kad reikia žmonių suprantančių patologijas, tačiau vien tik patologijoms pasiruošę specialistai nežino ką daryti su sveiku žmogumi.
Viena iš dėstytojų pakvietė mane pravesti paskaitą jos nėščiųjų mokykloje, tad gavau galimybę sudalyvauti pasiruošimo gimdymui kursuose. Ten buvo dėstoma „/…/ tuo metu jums suleis epidūrą /…/ negalvokit apie stangas, kai jos prasidės – klausykit gydytojo, jis pasakys, ką daryti /…/ po gimdymo gis siūlės ir skaudės, nesikankinkite su tuo skausmu – išgerkite ibuprofeno ir nesijaudinkit, kūdikiui per pieną nenukeliaus /…/„. Visa tai buvo dėstoma, lyg nebūtų jokių alternatyvų. Lyg nebūtų įmanoma pagimdyti pasikliaujant savu kūnu, be skausmo, neplyštant. Ir žinoma, kai kurios ten buvę moterys paniškai bijojo gimdymo. Jos ruošėsi paklusti komandoms, atsiduoti į gydytojų rankas, gerti nuskausminamuosius. Jei nebūčiau žinojusi, kad gali būti visai kitaip, aš irgi būčiau labai išsigandusi. Ar daug jūsų patyrė tokį pasiruošimą?
Labai tikiu, kad gimties kūltūroje laikas pokyčiui. Labai tikiu, kad baime pagrįstą ruošimąsi gimdymui reikia keisti į meile ir žiniomis grįstu. Tad raginu pažvelgti savo gimdymo baimėms į akis, prisikasti prie jų šaknų ir išrauti domintis, mokantis, sužinant, svarbiausia – įsiklausant į save ir savo kūdikį.