2023 01 03, West Covina
Mes esame mūsų įpročiai (laukiantis, gimdant ir visada)
Mano gimtadienis vos porą dienų po Naujųjų, tad man kasmet nauja pradžia jaučiasi labai stipriai. Šiemet vietoj tikslų kėlimosi noriu išbandyti kai ką naujo: naujas sistemas, arba kitaip – įpročius. Noriu išsiugdyti įprotį kas savaitę parašyti po straipsnį lietuvių ir anglų kalbomis, išsiųsti savo skaitytojoms ir tiesiog stebėti ką tai atneš. Knygoje Atomic Habits rašoma, kad tiek sėkmingi, tiek nesėkmingi žmonės keliasi tokius pat tikslus, pavyzdžiui, noriu uždirbti milijoną, tačiau rezultatas priklauso ne tik nuo gero tikslo, bet ir nuo to, ką žmonės daro kiekvieną dieną, kad jį pasiektų; kokios sistemos sudaro jų dieną, savaitę, mėnesį. Tarkim, vienas jų išsiugdo įprotį kasryt po valandą mokytis apie investavimą ir kas mėnesį atsidėti pinigų investicijoms, o kitas tiesiog dirba apmokamą darbą ir gyvena nuo atlyginimo iki atlyginimo. Kuris, labiau tikėtina, taps milijonieriumi? Maži įpročiai, kurie iš pradžių atrodo nereikšmingi – sumuojasi ir atneša rezultatą.
Kaip tai susiję su nėštumu ir gimdymu? Na, šie procesai nėra atskirti nuo gyvenimo. Tiesa, kad mūsų kasdieniai įpročiai daro įtaką nėštumo ir gimdymo eigai. Tiesa ir tai, kad daug ko sukontroliuoti negalime ir gimdymas kartais atneša iššūkių. Kasdieniai įpročiai (sistemos, automatinės reakcijos) daro įtaką ir tam, kaip išgyvename gimdymo patirtį, kad ir kokia ji bebūtų. Net kai viskas visai ne pagal planą, efektyvūs įpročiai ir mąstymo modeliai padeda išgyventi susiklosčiusią patirtį šviesiai. Kaip kasdieniame gyvenime reaguoji į netikėtumus? Kur ieškai informacijos, atsakymų, kai kažko nežinai: googlėje, pas ekspertus, savo viduje? Kaip išgyveni, priimi pokyčius? Kuo remdamasi priimi sprendimus? Kas Tavo autoritetas?
Efektyvūs gyvenimo būdo įpročiai – pilnavertė mityba, judėjimas, miegas, laikas sau, pozityvumas, dėkingumas, intuicijos klausymas, drąsus nuomonės išsakymas, leidimas sau jausti – praverčia ir tada, kai sklandų nėštumą seka sklandus gimdymas ir jį tereikia apsaugoti nuo įsikišimo, ir tada, kai kyla komplikacijų, kai pagalba labai reikalinga ir ją verta priimti.
Visada nėštukes drąsinu savęs klausti: kokio gimdymo trokštu?, tačiau augu, mokausi ir jaučiu, kad atradau dar kai ką.
O jei savęs paklaustum: kokia noriu būti mama? Kokia noriu būti moterimi? …ir mažais laimėjimais sau nuolat įrodytum, kad tokia jau esi. Kai bandai susilaukti, kai laukiesi, kai gimdai, kai mokaisi žindyti, kai auga vaikai… Visada turi pasirinkimą jau būti tokia, kokia nori būti.
Galiu duoti pavyzdį. 24-ą nėštumo savaitę nukeliauji pas gydytoją rutininiam patikrinimui ir atlikę tyrimus gydytojai praneša, kad gresia gestacinis diabetas. Ką šiuo atveju darytų tokia mama, kokia Tu nori būti? Ar ji tiesiog priimtų diagnozę ir visas ją sekančias <rizikingas> intervencijas? Ar ji norėtų sužinoti daugiau, gauti daugiau nuomonių, paskaityti šia tema knygą? O gal mama, kokia Tu nori būti, net nebūtų keliavusi į tą rutininį vizitą? Gali pritaikyti šią formulę bet kuriai situacijai. Tik Tu žinai savo atsakymus.
Mano padriko rašinio užbaigimui, naujų metų noras ir Tau, ir Man: būk vis labiau savimi ir pažinsi geriausią savęs versiją.