Intymaus gyvenimo nėštumo metu tema, galime aptikti šiokių tokių išteklių: nesunku rasti paaiškinimų kodėl aistra skirtingais nėštumo periodais kinta, patarimų kaip ją išlaikyti ar kokias padėtis išbandyti; raminimų, kad tai daryti saugu, taip pat ir gasdinimų, kad saugu tik tada, kai leidžia gydytojas.
Pagooglinus apie gimdymo ir seksualumo ryšį, teišnyra liūdni straipsniai apie tai, kaip sunku sugrįžti į lytinį gyvenimą po gimdymo. Noriu praminti naują takelį ir pasakyti – gimdymas ir seksualumas yra labai susiję!
Kodėl daug kam taip sunku matyti šias sąsajas? Kodėl svarbu jas pamatyti?
Iš tiesų, mylėjimosi ir gimdymo procesai savo prigimtimi yra labai panašūs. Jų metu dominuoja tie patys hormonai. Abu procesai funkcionuoja geriausiai, kai hormonų išsiskyrimui sudaromos optimalios sąlygos. Įsivaizduokite vaikų pradėjimą tokiomis aplinkybėmis, kokiomis gimdo dauguma moterų… Ar atsipalaiduoja, atsiveria ir drėksta kūnas, į kambarį vis užeinant nepažįstamiems žmonėms ir periodiškai kišant į makštį pirštus? Ar jaukią, saugią erdvę padeda sukurti ryški šviesa, medikamentų ir sterilumo kvapas, laideliai ir monitoriai?
Mūsų fiziologiniai vaikų pradėjimo ir gimdymo procesai yra labai panašūs į kitų žinduolių. Turbūt daugeliui teko matyti kačiukų atsivedimui besiruošiančią katę. Dauguma žino, kad ji pati susiras šiltą, saugią vietelę ir jai geriau netrukdyti. Taip pat daugeliui žinoma, kad kol kačiukai dar labai maži, negalima jų liesti, patraukti nuo mamos, nes motina-katė gali jais nebesirūpinti ar net suvalgyti. Su mumis taip pat: kad gimdymas vyktų sklandžiai, mums reikia jaustis nestebimoms, saugioms ir turinčioms pakankamai privatumo. Kad lengvai sukurtume glaudų ryšį su kūdikiu, natūraliai jaustume jo poreikius ir polinkį juo rūpintis, pirmosiomis gyvenimo DIENOMIS (ne tik pirmąją valandą po gimdymo) mums reikalingas nepertraukiamas artumas su mažyliu. Kai kūdikėlis patraukiamas nuo mamos (nuplauti, pasverti, paskiepyti ir t.t…), trukdomas jų ryšio kūrimas ir tai gali turėti ilgalaikių padarinių ne tik mamos ir kūdikio santykiui, tačiau visiems kitiems augančio žmogaus santykiams.
Grįžtant prie seksualumo: ne tik moteriai sunku gimdyti, kai ji neturi intymiam procesui būtinų sąlygų, veikiamas ir būsimas kūdikio seksualumas. Kadangi nuo pat pirmųjų akimirkų formuojasi kūdikio prieraišumas, tai, kas vyksta šiomis akimirkomis, ateityje gali paveikti intymų jo gyvenimą. Čia labai tinka dulos Linos pasidalinta citata iš Emily Nagoski knygos „Taip, kaip tau norisi“:
„2012 metais atlikta tyrimų, susijusių su prieraišumo įtaka seksualiniam gyvenimui, apžvalga atskleidė, kad saugus prieraišumas susijęs su visais įmanomais seksualinės gerovės aspektais, kokius tik galima įsivaizduoti. Saugiai prisirišusieji mylėdamiesi patiria daugiau teigiamų jausmų, jie mylisi dažniau, labiau susijaudina, dažniau patiria orgazmą ir jiems geriau sekasi kalbėtis apie seksą ir savo poreikius. Jiems lengviau pavyksta išsakyti ir paklausti partnerio, kokiems dalykams sekso metu jis pritaria ir kokiems ne, taip pat jie labiau linkę pasirūpinti saugumu, pavyzdžiui, sutarti dėl kontracepcijos; jie labiau mėgaujasi seksu, yra dėmesingesni savo partnerio poreikiams, seksas ir meilė jiems yra susiję dalykai, be to, jie dažniau mylisi užmezgę rimtus ir stabilius santykius ir labiau savimi pasitiki seksualiniame gyvenime. Tokių žmonių seksualinis gyvenimas sveikas ir teikia daug malonumo.“
Kuo geriau įsisavinsime šių procesų sąsajas ir priimsime atitinkamus sprendimus, tuo labiau tikėtina, kad gimdymą patirsime kaip malonų procesą. Gimdymo edukatorės Sheila Kamara Hay žodžiais tariant – gimdymas yra seksualinio akto kulminacija. Galime mėgautis seksu.. arba ne. Galime mėgautis gimdymu.. arba ne. Esamoje kultūroje, dažniausiai nesimėgaujame gimdymu, tačiau tai pradeda keistis. Kuo daugiau moterų dalinasi malonumo kaip įrankio ir galimo gimdymo rezultato tikrumu, tuo daugiau mūsų tai gali tapti realybe. Iki kol tai įvyks, ėjimas prieš kultūrinę normą reikalauja daug mokymosi ir paramos.
Straipsnio nuotrauka iš Ina May Gaskin knygos Dvasinė pribuvėjystė